To jest model, na którym pracowałam i pracuję do dzisiaj. Sprawdzony przez ponad 20 lat doświadczeń. Dla mnie uniwersalny w swoich fundamentalnych założeniach. Mam nadzieję, że i Was do niego przekonam.
Nowe modele pracy
Wiemy już, że pandemia zmusiła wiele firm do weryfikacji modelu i organizacji pracy. I chociaż hybrydowo pracowaliśmy już przed pandemią, to teraz chcemy podejść do tego w bardziej usystematyzowany i zaplanowany sposób. Jaki model wybierzemy jest kwestią bardzo indywidulaną i zależną od specyfiki firmy. Mój plan na dzisiejszy artykuł jest taki, aby podpowiedzieć Wam kilka takich modeli i może zainspirować rozwiązania.
Tokenizm – zafałszowana różnorodność
Tokenizm to robienie absolutnego minimum w kwestiach różnorodności i integracji w miejscu pracy. To pudrowanie i pozorowanie działań, po to, aby pokazać, że organizacja jest miejscem pracy promującym najlepsze praktyki dotyczące równego traktowania i różnorodności. Po co? Dla zachowania pozorów i uniknięcia krytyki. Krótko mówiąc, jest to fałszywe DEI.
Humankokracja, czyli jak rozmontować biurokrację w naszych organizacjach?
„To zarazem manifest i podręcznik” – tak o swojej książce „Humanokracja, Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy” piszą jej autorzy: Gary Hamel i Michele Zanini. Bestseller Wall Street Journal ukazał się kilka miesięcy temu w polskiej wersji językowej dzięki wydawnictwu MT Biznes.
Jak się zmienią nasze miejsca pracy w ciągu 10 lat?
O tym, że ostatnie lata zmieniły obraz naszych miejsc pracy nikt już nie ma wątpliwości. Trendów, dyskusji, prognoz o tym jak będzie wyglądała przyszłość naszych organizacji jest bardzo wiele.
Niskie zaangażowanie i dobre czasy na zmianę pracy!
W Europie dobrze się nam żyje, gorzej pracuje. Aż 62% Polaków uważa, że są dobre czasy na znalezienie dobrej pracy!
Europejczycy wysoko oceniają jakość swojego życia. Raport „World Happiness Report” wymienia aż 8 europejskich krajów wśród najszczęśliwszych miejsc do życia na świecie. Gorzej jest z pracą. Europejczycy generalnie są zadowoleni ze swojej pracy, ale nie są w nią zaangażowani.
Czym są doświadczenia dla employee experience i nie tylko…?
Dlaczego niektóre doświadczenia zapadają nam w pamięć na bardzo długo, a o większości po prostu zapominamy? Czy pamiętamy najdłużej tylko te negatywne momenty? Czym są doświadczenia i dlaczego ostatnio stały się tak istotne w kontekście pracy?
Powrót do biura? Jaki model pracy wybrać?
Czy wracamy do biur? Jeśli tak to na jakich zasadach i w jakim modelu? Niezależnie od tego, czy jest to międzynarodowa korporacja, czy mała firma z kilkoma biurkami – pytanie jest to samo. Jedno jest pewne – powrót do „przed-pandemicznego status quo” nie jest już możliwy, albo raczej nie powinien być brany pod uwagę, jeśli zależy nam na pozytywnych doświadczeniach pracowników, ich zaangażowaniu, efektywności i dobrych wynikach. Kwestia tylko jaki model powinna nasza organizacja wypracować ?
Doświadczenia doświadczonego kandydata
Czego doświadcza w procesie rekrutacji doświadczony kandydat? Doświadczony, czyli jaki? Dzisiaj o kandydacie, który ma za sobą wiele lat pracy na stanowiskach zarządczych, kogoś, kto na finiszu swojej zawodowej drogi poszukuje nowych wyzwań, nowej pracy…z różnych powodów.
Czy koniec pięciodniowego tygodnia pracy jest już bliski?
Hiszpania jako jeden z pierwszych krajów zacznie w tym roku testować projekt czterodniowego tygodnia pracy. Firmy, które podejmą to wyzwanie otrzymają rządowe wsparcie finansowe. Poziom bezrobocia w Hiszpanii jest wysoki, do tego pandemia i kryzys ekonomiczny. Dlaczego więc pomysł na testowanie tak rewolucyjnej zmiany pojawia się właśnie teraz?